Ayurveda. Instrucțiuni pentru viață. Filozofie și ierburi

Ayurveda. Instrucțiuni pentru viață. Filozofie și ierburi
Preț: 50,00 lei
Disponibilitate: în stoc la furnizor
ISBN: 9786069414378
Editura:
Anul publicării: 2019
Pagini: 318

DESCRIERE

Ayurveda. Instrucțiuni pentru viață. Filozofie și ierburi - Ian Razdoburdin
 
... traim in epoca fierului (Kali Yuga in sanscrita). In acest secol al pasiunilor si tehnocratiei, banii guverneaza lumea, iar omul nu traieste in armonie cu Natura, distrugand-o peste tot. Filmele moderne, mass media si publicitatea transfera mintea umana in registrul "sa iau", in timp ce Veda si toate religiile lumii incearca sa ne transfere mintea in registrul dumnezeiesc "sa dau".

"Stapanii Vietii" incearca sa distruga spiritualitatea societatii pentru a-i face pe oameni sa nu mai fie canale ale iubirii, ci niste consumatori egoisti. Este o criza a valorilor umane. Tehnologia progreseaza pretutindeni, dar se degradeaza omul.
 
... cartea,, Ayurveda. Instrucțiuni pentru viață. Filozofie și ierburi” conține o chintesență a filozofiei ayurvedice, îmbinând elemente de filozofie cu tipologii de constituție fizică luate în considerare pentru restabilirea echilibrului minte-corp și eliminarea cauzelor fundamentale ale bolilor cu ajutorul ierburilor tămăduitoare care se regăsesc la latitudine nordică, cât și la latitudinea Indiei. Ierburi care ajută nu doar la tratarea, ci și la prevenirea bolilor organismului uman.
 
CUPRINS:
 
Introducere / Ce este Ayurveda? / Scopurile Ayurvedei / Particularităţile Ayurvedei /
Cinci elemente primare şi constituirea celor trei doshe / Structura metafizică a corpului /
Cele trei doshe / Testul dosha. Află-ţi Vikriti / Gunele, cele trei calităţi ale vieţii /
Ţesuturi şi sub-doshe / Focul digestiei - focul vieţii / Prana, Tejas şi Ojas /
Gurvadiguna / Şase gusturi ale vieţii / Cauzele bolilor / Cursul bolii /
Modalităţi de răspândire a bolii / Ce înseamnă anartha şi cum să ne confruntăm cu ele /
Invidia este inamicul celor fericiţi / în ghearele lăcomiei / Egoismul este murdăria sufletului /
Cum să mâncăm pentru a trăi, nu să trăim pentru a mânca/ 21 de reguli de alimentaţie / Bioritmul. Regimul zilei /
Doshele şi anotimpurile / Doshele şi orele de masă / Dosha şi climatul / Duşmanii şi bolile pot fi prieteni /
Când este momentul să începi să te lupţi cu boala / Principiile generale de tratament în Ayurveda /
Fitoterapia în Ayurveda / 77 de războinici ai sănătăţii / Pictez cu ierburi /
Anexe
 
 

RECENZII

Spune-ne opinia ta despre acest produs! scrie o recenzie
Created in 0.0522 sec
Acest site folosește cookie-uri pentru a permite plasarea de comenzi online, precum și pentru analiza traficului și a preferințelor vizitatorilor. Vă rugăm să alocați timpul necesar pentru a citi și a înțelege Politica de Cookie, Politica de Confidențialitate și Clauze și Condiții. Utilizarea în continuare a site-ului implică acceptarea acestor politici, clauze și condiții.